کاهش کربوهیدرات دریافتی در برنامه غذایی یکی از راه های مناسب برای رسیدن به تناسب اندام است.  این روش با گذشت زمان منجر به کم شدن اشتها و در نتیجه کاهش وزن می شود حتی بدون اینکه کالری شماری کرده باشید. این یعنی تا زمانی که احساس رضایت و سیری می کنید غذا بخورید و لاغر شوید.

 

چرا باید کربوهیدرات کمتری بخوریم؟

متخصصان تغذیه، اضافه کردن کربوهیدرات به مقدار ۴۵ تا ۶۵ درصد را در برنامه روزانه غذایی توصیه می کنند. بنابراین اگر برنامه غذایی تان ۲۰۰۰ کالری باشد باید روزانه حدود ۲۲۵ تا ۳۲۵ گرم کربوهیدرات دریافت کنید.

اما اگر به دنبال کاهش وزن هستید، مصرف کربوهیدرات را به ۵۰ تا ۱۵۰ گرم در روز برسانید تا زودتر به نتیجه برسید. برنامه غذایی با کربوهیدرات کم نسبت به برنامه غذایی پر کربوهیدرات در کاهش وزن بسیار تاثیر گذارتر است.

این نوع برنامه غذایی دریافت کربوهیدرات هایی نظیر قندها و نشاسته ها ( نان، پاستا و غیره ) را محدود می کند و به جای آنها پروتئین، چربی های سالم و سبزیجات جایگزین می کند. تحقیقات نشان داده است که برنامه های غذایی کم کربوهیدرات اشتها را پایین می آورند و باعث می شوند کالری کمتری دریافت کنید و وزن پایین بیاد.

تحقیقاتی به مقایسه رژیم های غذایی کم کربوهیدرات و کم چربی پرداختند و محققان مجبور شدند برای دریافت نتایج برابر با رژیم کم کربوهیدرات کالری را در رژیم کم چربی بسیار محدود کنند اما باز هم رژیم کم کربوهیدرات پیروز شد.

برنامه های غذایی کم کربوهیدرات علاوه بر کاهش وزن، قند خون، فشار و چربی خون را پایین می آورند. همچنین سبب بالا رفتن HDL یا کلسترول خوب می شوند و الگوهای LDL یا کلسترول بد را بهبود می دهند. برنامه های غذایی کم کربوهیدرات نسبت به رژیم های محدود کننده کالری، وزن بیشتری را کم می کنند و سلامتی را بهبود می دهند.

چگونه متوجه نیازمان به کربوهیدرات شویم؟

تاکنون مشخص نشده است که رژیم کم کربوهیدرات از چه چیزی تشکیل شده است چون کاهش دریافت کربوهیدرات از فردی به فرد دیگر متفاوت است. دریافت مفید کربوهیدرات برای یک فرد بستگی به سن، جنسیت، شکل بدنی، سطح فعالیت، اولویت شخصی، فرهنگ غذایی و سلامت متابولیک کنونی او دارد.

افرادی که از نظر فیزیکی فعال هستند و بافت عضلانی بیشتری دارند نسبت به کسانی که فعالیتی ندارند و یکجا نشین هستند کربوهیدرات بیشتری را تحمل می کنند. این مورد درباره افرادی که فعالیت و ورزش هایی با شدت بالا نظیر وزنه زدن یا دویدن انجام می دهند، نیز صدق می کند.

سلامت متابولیک نیز یک شاخص بسیار مهم است. افراد مبتلا به سندروم متابولیک دچار اضافه وزن و یا دیابت نوع ۲ می شوند و این افراد به اندازه یک فرد سالم قادر به دریافت کربوهیدرات نیستند.

 

تصمیم درباره مقدار دریافت کربوهیدرات روزانه

اگر تنها منابع کربوهیدرات ناسالم همانند آرد تصفیه شده و قندهای اضافه شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید، به سادگی در مسیر بهبود سلامتی قرار می گیرید. برای اینکه از تمام مزایای متابولیک رژیم کم کربوهیدرات برخوردار شوید باید دیگر منابع کربوهیدرات را نیز محدود کنید.

با این حال هنوز برگه یا راهنمای خاصی وجود ندارد که توضیح دهد چه مقدار کربوهیدرات روزانه لازم است. اما در ادامه پاسخ این سوال را دریافت خواهید کرد.

۱۰۰- ۱۵۰ گرم کربوهیدرات در روز

این مقدار برای دریافت متعادل کربوهیدرات تعریف شده است یعنی برای افرادی که بدنی عضلانی دارند، فعال هستند، سعی دارند سالم بمانند و وزنشان را ثابت نگه دارند بسیار مناسب است. با دریافت این مقدار کربوهیدرات، کاهش وزن ممکن است اما برای دریافت نتیجه اثر بخش بهتر است روند کالری شماری و کنترل مقدار وعده های غذایی را نیز به کار بگیرید.

کربوهیدرات های مجاز برای مصرف روزانه عبارتند از:

انواع سبزیجاتی چندین قطعه میوه در طول روز مقدار متعادل از نشاسته های سالم مانند سیب زمینی، سیب زمینی شیرین و غلات کامل مانند برنج و بلغور جو دو سر.

 

۵۰ – ۱۰۰ گرم کربوهیدرات در روز

این مقدار برای کاهش وزن بسیار مناسب است و مقدار محسوسی کربوهیدرات هم داخل رژیم خود دارید. اگر به کربوهیدرات ها حساس هستید این مقدار برای تثبیت وزن کافی است.

مقدار کربوهیدرات مشخص شده در روز عبارتند از:

مقدار زیادی سبزیجات ۲ تا ۳ قطعه میوه در روز مقدار کمی از کربوهیدرات های نشاسته ای ۲۰ – ۲۵ گرم کربوهیدرات در روز

این مقدار برای افرادی که می خواهند سریع وزن کم کنند، مشکلات متابولیک، چاقی و یا دیابت دارند، عالی است. وقتی در روز کمتر از ۵۰ گرم کربوهیدرات دریافت می کنید، بدنتان وارد حالت کتوز می شود(انرژی مورد نیاز مغز توسط کتون بدن تامین می شود). قرارگیری بدن در این حالت سبب پایین آمدن اشتها و کم شدن وزن به صورت خودکار می شود.

کربوهیدرات های قابل مصرف شامل:

مقدار زیادی از سبزیجات کم کربوهیدرات مقداری توت به همراه خامه زده شده دریافت مقدار کمی کربوهیدرات از غذاهایی نظیر آجیل ها و دانه ها، است.

در رژیم غذایی کم کربوهیدرات، به طور کامل کربوهیدرات حذف نمی شود و سبزیجات کم کربوهیدرات زیادی وجود دارند که قابل مصرف هستند و حتی ممکن است مقدار دریافت سبزیجات تان بیشتر از قبل شود.

اهمیت آزمایش

همه ما متفاوت از دیگر هستیم شاید چیزی که برای یک فرد نتیجه دهد برای دیگری بی اثر باشد. بنابراین بهتر است چند آزمایش روی خود انجام دهید تا ببینید چه چیزی برای تان مناسب است. اگر مشکلات پزشکی دارید حتما قبل از انجام هرگونه تغییری با او مشورت کنید، چون رژیم غذایی تا حدود زیادی نیاز به مصرف دارو را کاهش می دهد!

کربوهیدرات های خوب، کربوهیدرات های بد

رژیم غذایی کم کربوهیدرات تنها برای کاهش وزن نیست بلکه سلامتی را نیز بهبود می بخشد. به همین دلیل، رژیم باید بر پایه غذاهای واقعی، فرآوری نشده و کربوهیدرات های سالم باشد.

غذاهای کم کربوهیدرات بی ارزش، گزینه خوبی برای برنامه غذایی نیستند. اگر سعی در بهبود سلامتی تان دارید غذاهای غیر فرآوری شده مانند گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، سبزیجات، آجیل ها، چربی های سالم و لبنیات پر چرب را انتخاب کنید.

منابع کربوهیدرات دارای فیبر را انتخاب کنید. اگر ترجیح می دهید کربوهیدرات را در حد متعادل دریافت کنید از منابع نشاسته ای غیر تصفیه شده مانند سیب زمینی، سیب زمینی شیرین، غلات و برنج قهوه ای استفاده کنید. قندهای اضافه شده و آرد تصفیه شده انتخاب خوبی نیستند و باید محدود یا کاملا کنار گذاشته شوند.

 

چربی سوزی برایتان خیلی ساده تر می شود

رژیم های غذایی کم کربوهیدرات تا حدود زیادی سطح انسولین خون را کاهش می دهند، انسولین هورمونی است که گلوکز را به سلول ها می آورد و به صورت چربی ذخیره می کند. یکی از عملکرد های انسولین ذخیره کردن چربی است. بسیاری از محققان بر این باورند که رژیم کم کربوهیدرات خوب کار می کند چون سطح انسولین را پایین می آورد.

یکی دیگر از کارهایی که انسولین می کند این است که به کلیه ها می گوید سدیم ذخیره کنند. به همین دلیل است که رژیم های پر کربوهیدرات موجب بالا رفتن وزن اضافی آب بدن می شوند. وقتی کربوهیدرات ها را قطع می کنید، انسولین کاهش می یابد و کلیه ها شروع به رها کردن آب اضافی بدن می کنند.

کسانی که به تازگی رژیم غذایی کم کربوهیدرات را شروع می کنند معمولا در همان چند روز ابتدایی  ۲٫۵ تا ۵ کیلو از وزنشان کم می شود که اکثر آن به خاطر آب اضافی بدن است. بعد از گذشت هفته اول کاهش وزن کند می شود اما این بار، وزنی که کم می شود حاصل سوختن چربی های ذخیره شده است.

تحقیقی به مقایسه رژیم کم کربوهیدرات و رژیم کم چربی پرداخت و از اسکنر DEXA  برای اندازه گیری ترکیب بندی بدن استفاده کرد که بسیار دقیق است. نتایج نشان داد که گروه کم کربوهیدرات مقدار قابل توجهی چربی بدنی از دست داده بود و همزمان عضله نیز بدست آورده بود.

تحقیقات دیگری نیز نشان دادند که رژیم غذایی کم کربوهیدرات به سوزاندن چربی های شکمی کمک بیشتری می کنند. چربی شکم از خطرناک ترین چربی های بدن به حساب می آید و سبب بروز بیماری های مزمن برای افراد می شود.

اگر تازه وارد چنین رژیمی شده اید و کربوهیدرات را تا حدود زیادی کم کرده اید باید از یک دوره انطباق عبور کنید (دوره ای که بدن عادت می کند به جای کربوهیدرات چربی بسوزاند) . به این مرحله تب کربوهیدرات پایین می گویند و معمولا بعد از چند روز تمام می شود. بعد از تمام شدن این دوره، بسیاری از افراد گزارش داده اند که نسبت به گذشته انرژی بیشتری داشته اند.

 

از آنجا که فیبر واقعا به عنوان کربوهیدرات به حساب نمی آید، گرم های فیبر را از مقدار کل کربوهیدرات ها کم کنید.

از مهمترین مزایای رژیم های کم کربوهیدرات این است که فوق العاده ساده هستندو اگر نخواهید لازم نیست چیزی را دنبال کنید. کافی است تنها مقداری پروتئین، چربی های سالم و سبزیجات و غذاهای غیرفرآوری شده در هر وعده میل کنید. از این ساده تر نمی شود!

 

چرا باید کربوهیدرات کمتری بخوریم

چرا باید کربوهیدرات کمتری بخوریم